Top drożyzny w sklepach Tak odmrożony VAT podkręcił ceny w sklepach odmrożony VAT, ceny, indeks cen
W sklepach było drożej o 17,6% w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Wzrost odnotowała każda z 12 analizowanych kategorii. Patrząc na wyniki kolejnych kategorii, Czy to jednakok metali autorzy raportu zwrócili też uwagę na to, że wędliny w marcu zdrożały o 24,9 proc. W tym przypadku podwyżka jest mniejsza niż w lutym, gdy wyniosła 25 proc.
Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech
– Producenci tego typu żywności bardzo długo wstrzymywali się od przerzucania rosnących kosztów na swoich klientów. Jednak mniej więcej w połowie zeszłego roku zaczęło się to zmieniać. Wytwórców zwyczajnie nie było już stać na to, żeby brać na siebie rosnących kosztów produkcji. Do tego doszedł też wzrost cen mięsa, które w dużej mierze jest używane w produkcji tego typu żywności – analizują specjaliści z Centrum Analiz Rynkowych UCE RESEARCH. Trzecią pozycję w zestawieniu zajęło w kwietniu mięso, które zdrożało w sklepach o 31,2 proc. Najmocniejsze wzrosty dotyczą cen drobiu (45 proc.), choć mocno podrożały też wieprzowina (28,7 proc.) i wołowina (27 proc.).
Inflacja w Polsce mocno się zmieni. Skrajne prognozy ekonomistów
Eksperci spodziewają się trzech “wysypów” owoców. W czwartek, w odpowiedzi na pytania TVN24, rzeczniczka Rady Teresa Brykczyńska podkreśliła, że śledztwo “toczy się w sprawie i nie dotyczy konkretnej osoby”. Ta inwestycja Warrena Buffeta była przez ostatni rok owiana tajemnicą. W końcu jednak ujawniono, że Berkshire Hathaway – fundusz, którym zarządza miliarder, posiada 26 milionów akcji, wartych około 6,7 miliarda dolarów, w firmie ubezpieczeniowej Chubb.
Dwucyfrowe wzrosty cen utrzymują się w sklepach kolejny miesiąc z rzędu
I to może faktycznie niepokoić – uważa dr Semmerling. – Mięso jest produktem pierwszej potrzeby. W strukturze spożycia przez Polaków, wśród tego typu produktów, drób ma największy udział. Do jego produkcji potrzebna jest pasza, gdzie niezbędne są nawozy, a one drożeją wraz z ceną gazu. Pamiętajmy też o tym, że na inflacji zarabiają sklepy, które podnoszą marże na produkty. Uważają, że wszystkiemu winne jest wyłącznie obniżenie wartości pieniądza – komentuje dr Anna Semmerling, ekspertka z zakresu finansów i ekonomii WSB w Gdańsku.
Inflacja bazowa wyniosła 4,1% r/r w kwietniu
Najbardziej podrożały w relacji rocznej produkty tłuszczowe – o 58,7%. Jak informują autorzy raportu z UCE RESEARCH, o wzroście tej kategorii głośno ImagineAR zapowiada Andrew Beranbom było już od połowy zeszłego roku. Drożyzna szczególnie jest widoczna w przypadku oleju – skok o 73,5%. Margaryna do pieczenia zdrożała o 30%.
Z najnowszej edycji cyklicznie publikowanego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych” wynika, że w kwietniu ceny w sklepach wzrosły średnio o 2,4 procent rok do roku. O 2,1 proc., w lutym – o 3,9 proc., a w styczniu – o 4,8 proc. – Od kilku miesięcy obserwujemy coraz mniejszy wzrost cen w relacji rocznej.
Inflacja w Polsce. Tak zmieniły się ceny głównych kategorii
- Najwcześniej można tego oczekiwać w 2024 roku, w związku z przewidywanym spadkiem cen zbóż.
- Pokazuje średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca i rok do roku.
- Sklepów należących do 55 sieci handlowych.
- Najbardziej poszły w górę ceny dodatków spożywczych, bo o 11,7% rdr.
Z kolei największą jednocyfrową podwyżkę zaliczyło mięso – na poziomie 5,9%. W tej kategorii najbardziej zdrożała wołowina – o 11,4%. Podobnie wzrosły ceny cielęciny i drobiu – o 7,6% i 7,5%. Natomiast wieprzowina potaniała o 8,8%. Następne miejsce na liście drożejących kategorii ma nabiał.
W kilku z nich zauważalne są dalsze spadki. Natomiast w jednym mieście wschodniej części Polski stawki najmu osiągnęły historyczny wynik. Pomimo odbić stawek, po znacznym ich spadku w I kwartale 2024 roku, rentowność najmu spadła. Z kolei dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito zauważył, że zmniejszenie liczby promocji nie zmieniło tego, iż sprzedawcy intensywnie konkurowali cenami w okresie zwiększonych obrotów.
Ostatecznie miesiąc zakończył się wzrostem rdr. Zdaniem ekspertów, mogło to mieć związek z walką największych sieci dyskontów na promocje i obniżki. Analitycy z UCE Research ostrzegli, że będziemy świadkami “odroczonej drożyzny” nie tylko towarów z odmrożonym VAT-em. Według nich dla sklepów to będzie dobra okazja do tego, żeby choć trochę podnieść ceny pozostałych towarów.- Do tego na bliskim horyzoncie mamy jeszcze podwyżkę cen prądu i gazu. One z pewnością mocno wpłyną na koszty codziennych zakupów – wskazała ekspertka z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.W badaniu zestawiono ze sobą blisko 66 tys. Cen detalicznych z ponad 30,5 tys.
Ze względu na wzrost kosztów pracy, chociażby w związku ze wzrostem płacy minimalnej czy rosnącymi cenami energii elektrycznej. Z raportu wynika, że w marcu największą dynamikę wzrostu cen zanotowały karmy dla zwierząt domowych. Tego typu artykuły zdrożały średnio o 46,4 proc.
Zdaniem ekspertów, takie wyniki są przede wszystkim efektem niespotykanego do tej pory wzrostu cen kakao, a także wysokich cen cukru, choć te ostatnie nieco się uspokoiły. Na drugim miejscu kwietniowego rankingu znalazły się słodycze i desery ze wzrostem cen na poziomie 10,6 proc. O 9,6 proc., w lutym – o 10,5 proc., a w styczniu – o 14,3 proc. “Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach dynamika wzrostu cen w sklepach pozostanie jednocyfrowa. Ale to nie oznacza, że szczyty cenowe mamy już za sobą.
W czołówce tego rankingu mamy też margarynę – 49,1%, cukier – 47,4%, masło – 40,9%, jak również karmę dla psów – 36,3% r/r. – W konflikt zbrojny zaangażowane są bezpośrednio dwa Dow Jones Industrial Average rajdy do nowych wznieśli: będzie kontynuować państwa będące istotnymi eksporterami produktów rolnych. Do niedawna Rosja i Ukraina łącznie odpowiadały za ponad proc. Światowego eksportu pszenicy – przypomina dr Kopyściański.
Tutaj wzrost był na poziomie 4,9%. Jogurt podrożał o 10%, a ser żółty o 6,4%. Konsumenci wyraźnie odczuli również wzrost cen mięsa. Średnio produkty w tej kategorii podrożały o 5,9 proc. Wołowina poszła w górę o 11,4 proc., cielęcina o 7,6 proc., drób zdrożał o 7,5 proc., za to wieprzowina staniała o 8,8 proc. W kwietniu i w marcu eksperci odnotowali nieznaczne wzrosty cen najmu w części miast – informują eksperci z Expandera i Rentier.io.
Dodatkowo wysokie koszty pracy oraz energii zmuszały producentów do dzielenia się wydatkami z klientem. Utrzymywaniu się cen na wysokim poziomie sprzyjał także stale wysoki popyt na tego rodzaju produkty – stwierdza Jakub Jakubczak, analityk Sektora Rolno-Spożywczego w Banku BNP Paribas. – Dynamika wzrostów była niższa niż „odmrożony” poziom VAT-u. Ten efekt był w dużej mierze wynikiem wojny cenowej – potwierdza dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.
– Konsumenci powinni nastawić się na rosnące ceny głównie art. mięsnych, zbożowych, mlecznych oraz olejów i tłuszczów. Pod koniec roku dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych może przekroczyć 4%. Wymusi to sytuacja panująca na światowym rynku żywności. Trudno oczekiwać, aby sieci handlowe stopowały te podwyżki, nawet przy zaostrzonej konkurencji. Inni eksperci komentujący wyniki również zapowiadają podwyżki cen żywności w kolejnych miesiącach. Zdaniem Karola Kamińskiego, konsumenci nie powinni sugerować się sezonowymi obniżkami, tylko poważnie szykować się na wzrosty.